Gra na koszt firmy

Wchodzisz do kasyna. Wchodzisz z mocnym postanowieniem, że maksymalna kwota jaką możesz przegrać to 100 zł. Pierwsze kręcenie kołem ruletki i… masz już 300 zł. Wow! I teraz pytanie: co robisz?

Okazuje się, że część graczy, zwłaszcza początkujących potraktuje te wygrane 200 zł jako pieniądze kasyna, a nie własne. Bo przecież je od nich wygrałem! A skoro tak, to mogę teraz zagrać nieco bardziej ryzykownie. Czytaj dalej „Gra na koszt firmy”

Żal

Żal jest uczuciem , które wydaje się być nierozerwalnie związane z rynkiem kapitałowym. Czemu? Ponieważ inwestowanie to gra, która raz generuje nam zyski, a raz straty. A kiedy pojawia się strata, pojawia się również żal. Strata to potwierdzenie, że moja decyzja była niewłaściwa, że popełniłem błąd. A skoro tak, to odczuwam emocjonalny ból i wstyd przed samym sobą. Pojawia się zatem żal. Dodatkowo, nasz mózg jest przystosowany do porównywania rzeczywistych zdarzeń z wyobrażeniem sobie tego, co mogłoby się zdarzyć. Czyli w tym wypadku wyobrażaliśmy sobie, że zarabiamy na transakcji, a rzeczywistość okazała się inna. Jeżeli nie bylibyśmy w stanie stwierdzić co mogłoby się wydarzyć, wówczas nasze błędy bolałby nas mniej. Niestety, jesteśmy w stanie z łatwością przywołać sobie różne możliwe scenariusze. Czytaj dalej „Żal”